Student Virtual Tours

Welcome to the Lancaster County Career & Technology Center Student Virtual Tour Session Page!

Each session lasts 20 minutes.  The sessions are listed alphabetically by our program centers below.  Go to this link to view the sessions chronologically.


Advanced Manufacturing Center Programs

Electro-Mechanical Engineering Technology (Eli Martin) – starts at 10:00 am & 12:40 pm
Metal Fabrication (David Tappany) – starts at 9:00 am & 1:40 pm
Precision Machining & Computer Aided Manufacturing (D. Stevens) – starts at 9:40 am & 1:20 pm
Welding Technology (Andrew Huber & Douglas Long) – starts at 9:20 am & 1:00 pm

Intro to Manufacturing Careers (Steve Marsh – Brownstown) – starts at 9:40 am & 1:00 pm
Intro to Manufacturing Careers (Brian Naylor – Mount Joy) – starts at 9:00 am & 12:20 pm
Intro to Manufacturing Careers (Ian Weber – Willow Street) – starts at 9:00 am & 12:20 pm

Agriscience Center Programs

Animal Production Science & Technology (Lori Hess) – starts at 9:20 am & 12:40 pm
Veterinary Assistant (Laura Laukhuff & Lindsay Feerrar) – starts at 9:00 am & 1:00 pm

Construction Technologies Center Programs

Architectural CAD/Design (Dave Ecenrode) – starts at 9:40 am & 1:00 pm
Cabinetmaking & Wood Technology (Shane Pfeiffer) – starts at 9:00 am & 12:40 pm
Carpentry Technology (James Smith& Corey Andrew) – starts at 10:20 am & 12:20 pm
Electrical Construction Technology (Brian Myers) – starts at 9:40 am & 12:20 pm
Heavy Equipment Operation & Maintenance (David Strawser) – starts at 10:00 am & 12:20 pm
HVAC/R (Michael Arnt) – starts at 9:00 am & 1:00 pm
Painting & Interior Finishes (Sam Betancourt) – starts at 9:20 am & 12:40 pm
Plumbing (David Wise) – starts at 9:20 am & 1:20 pm

Intro to Construction Careers (Mitchell Hinton – Brownstown) – starts at 9:20 am & 12:40 pm
Intro to Construction Careers (Aaron Adams – Mount Joy) – starts at 9:20 am & 12:40 pm
Intro to Construction Careers (Todd Staub – Willow Street) – starts at 9:20 am & 12:40 pm

Consumer Services Center Program

Early Childhood Education (Erin McFalls & Wendy Bertoli) – starts at 9:40 am & 12:40 pm

Culinary Arts Center Program

Baking and Pastry Arts (Tracie Gotshall) – starts at 9:20 am & 12:20 pm
Culinary Arts – Chef (Tara Zhookhoff & Brandon Green) – starts at 9:00 am & 1:00 pm

Intro to Culinary Arts Careers (Alison Shepler – Brownstown) – starts at 9:40 & 1:00 pm
Intro to Culinary Arts Careers (Susan Snyder – Mount Joy) – starts at 9:40 am & 1:00 pm
Intro to Culinary Arts Careers (Dave Brooks – Willow Street) – starts at 9:40 am & 1:00 pm

Information Technology Center Programs

Computer Systems Technology (Brian Beiler) – starts at 10:20 am & 12:20 pm

Materials Handling – IU Program (Students must apply through the IU)

Materials Handling Program (Carl Warden) – starts at 10:00 & 1:20 pm

Medical/Dental Center Programs

Advanced Health Careers (Erin Maddox) – starts at 10:20 am & 1:40 pm
Dental Assistant (Rachel Sprecher) – starts at 9:40 am & 12:20 pm
Dental Hygiene – Cohort 3 (Laura Myers)
Medical Assistant (Holly Maisano & Jessica Weinhold) – starts at 9:20 am & 1:00 pm
Nursing Assistant/Home Health Aid (Deb Dilworth) – starts at 9:40 am & 12:20 pm
Patient Care Technician (Mary Barr) – starts at 9:00 am & 12:40 pm

Intro to Health Careers  (Arielle Dunkle – Brownstown) – starts at 10:20 & 1:40 pm
Intro to Health Careers (Jessica Drager – Mount Joy) – starts at 10:20 am & 1:40 pm
Intro to Health Careers (Melody Miller – Willow Street) – starts at 10:20 am & 1:40 pm

Protective Services Center Program

Protective Services Academy (M. Gantz & W. Hall & C. Parduski) – starts at 10:00 am & 1:20 pm

Transportation Center Programs

Automotive Technology (Alan Wakefield & Brett Reider & Jim Smith Jr.) – starts at 9:00 am & 12:20 pm
Collision Repair (Richard White) – starts at 9:20 am & 12:40 pm
Diesel Technology (David Bolich) – starts at 10:00 am & 1:20 pm
Power Sport Technology (Josh Lingle) – starts at 9:40 am & 1:00 pm

Intro to Transportation Careers (Rick Moore – Brownstown) – starts at 10:00 & 1:20 pm
Intro to Transportation Careers (Darell Eby – Mount Joy) – starts at 10:00 am & 1:20 pm
Intro to Transportation Careers (Donny Lingle – Willow Street) – starts at 10:00 am & 1:20 pm

Visual Communications Center Programs

Commercial Art (Christiaan Baird) – starts at 9:20 & 1:00 pm
Digital Design/Print Media (Dan McCauley) – starts at 9:00 & 1:20 pm
Interactive Media & Web Design (Jamie Redcay) – starts at 10:00 & 12:40 pm
Photography & Digital Imaging (Scott Kriner) – starts at 9:40 & 1:40 pm

Intro to Visual Communication Careers (Randy Hess – Brownstown) – starts at 9:00 & 12:20 pm
Intro to Visual Communication Careers (Mark Siebert – Willow Street) – starts at 10:00 am & 1:20 pm